Kolik jódu potřebujeme?
Podle doporučení Úřadu veřejného zdravotnictví SR potřebuje dospělý člověk přibližně 150 mikrogramů jódu na den. V najuvedomelejších zemích, jakými jsou např. Německu či Japonsko, se doporučuje užívat několikrát větší množství jódu. Výjimečně důležitou skupinou se zvýšenou potřebou jódu jsou především těhotné ženy a kojící matky pro které se doporučená denní dávka stanoví na 250 mikrogramů jódu na den. Stejně důležitý je jód pro každého, kdo se zotavuje z nemoci, při chronických onemocněních a pro všechny, kteří se cítí slabí a mají potíže bez udání příčiny. Stejně je jód důležitý i při všech autoimunitních onemocněních.
Máme dostatek jódu?
Je všeobecně známo, že Evropa je přirozeně chudá na jód, proto je deficit jódu v organismu jednou z příčin mnoha zdravotních obtíží. Podle Světové zdravotnické organizace trpí nedostatkem jódu až 52% populace Evropy.
Co se stane, když nemáme dostatek jódu?
Pokud tělo nemá dostatek jódu, člověku chybí hormony štítné žlázy, čímž tělo ztrácí kontrolu nad správnou činností svých orgánů. Práci štítné žlázy lze přirovnat k pozici výkonného ředitele ve firmě. Tak, jak se ředitel řídí cíli a požadavky majitele firmy, tak se štítná žláza řídí příkazy hypofýzy. Nicméně nato, aby mohla štítná žláza správně vykonávat svou funkci, potřebuje jód. Štítná žláza z jódu žije. Ten je základní substancí hormonů, které štítná žláza produkuje, a které ovlivňují správnou funkci dalších orgánů. Při dlouhodobém deficitu jódu dochází ke zvětšení (struma) štítné žlázy, k poruchám její funkcí, či vzniku různých útvarů na ní. Nedostatek jódu se tím odráží i na dalších tělesných funkcích, které úzce souvisí s činností hormonální soustavy (krevní tlak, cholesterol, cukr v krvi, plodnost apod.). U malých dětí může tento deficit vyústit až do kretenismu (duševní a tělesná zaostalost).
Jaké jsou příznaky nedostatku jódu?
Mezi příznaky způsobené nedostatkem jódu řadíme přetrvávající únavu, slabou koncentraci, nervozitu, silné pocení, bolest hlavy, zvýšený srdeční puls, celkovou slabost, zvýšený cholesterol a hladinu cukru v krvi, zvýšený krevní tlak, neplodnost, problémy metabolismu a jiné zdravotní potíže. Nedostatek jódu nedokážeme doplnit pouze stravou.
Je možné se jódem předávkovat?
Pokud užíváme anorganickou formu jódu, která je přítomna v běžně dostupných výrobcích obsahujících jód, jeho nadměrným užíváním může dojít k různým zdravotním potížím či poškození organismu. Naopak, užívání organické formy jódu, která se nachází v produktech Joda ORGANIKAⓇ, neohrožuje lidský organismus a nelze se jí předávkovat.
Jaký je rozdíl mezi organickou a anorganickou formou jódu?
Organické sloučeniny mají na rozdíl od anorganických odlišnou strukturu ale i odlišné fyzikální, chemické i biologické vlastnosti, které vyplývají ze zvláštního postavení uhlíku v periodické soustavě prvků oproti ostatním prvkům. Organická forma jódu ve výživovém doplňku Joda ORGANIKAⓇ se po užití ihned vstřebává do organismu, protože tělo tuto formu přirozeně zná, tělo ho tak umí lépe využít přičemž nadbytek se neukládá ale vyloučí se přirozenou cestou. Organická forma jódu na rozdíl od anorganické nezpůsobuje alergické reakce.
Lze užívat organickou formu jódu i preventivně?
Podle alarmujících statistik WHO strava a přirozené prostředí nedokážou organismu dostatečně poskytnout potřebnou organickou formu jódu. Tělo má zvýšenou potřebu přijímat organický jód především během stresu, napětí, choroby a při většině fyzických a psychických zátěží. Proto je užívání výživového doplňku Joda ORGANIKAⓇ s organickou formou jódu velmi důležitá pomoc při překonávání různých náporů a stresů, ale i jako prevence.
Kde všude se v přírodě nachází organická forma jódu?
JÓD JAK stopový prvek DOVÁŽENÉ V PŮDĚ, VODĚ, VZDUCHU, horniny? Stopový prvek jódu patří do anorganické chemie, což se projevuje v jeho nestabilnější a slabším účinku a možnými vedlejšími účinky. MOŘSKÉ ŘASY? Stejně jako v půdě, vodě či vzduchu se organická forma jódu nenachází ani v mořských řasách. Mořské řasy jako bílkoviny rostlinného původu se vyskytují v mořích a oceánech, kde existují v symbióze s anorganickou formou jódu, která se nachází v mořské vodě ve formě jodidů. V tomto prostředí nejsou vytvořeny podmínky vazby anorganické formy jodu s atomem uhlíku této bílkoviny, proto ani v tomto případě nemůžeme hovořit o organické formě jódu. Přítomnost jódu v mořských řasách může být pouze v anorganické formě, kterou představují jodidy. MOŘSKÉ RYBY A PLODY? Jedině mořská ryba, pomocí svého metabolismu, umí v těle přeměnit anorganickou formu jódu na organickou látku a navázat ji na své maso či tuk. Tuto schopnost mají v přírodě přitom jen tři druhy treskovitých ryb. Není obsažena v každé mořské rybě. Naneštěstí velkou nevýhodou konzumace mořských ryb je znečištění jejich přirozeného prostředí ropnými látkami, radiací, těžkými kovy či plastem. častokrát